Prof.Dr. Ramazan ARI

Özet Akademik Özgeçmiş

1954 yılında Afyon /Emirdağ – Hamzahacılı Köyünde doğdu. İlkokulu Köyünde okudu.  Ortaokul ve liseyi Afyon Lisesi’nde parasız yatılı öğrenci olarak okudu ve 1971 yılında mezun oldu. Kısa bir kararsızlıktan sonra 1974 -1975 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesine kaydoldu. 1979 yılında Eğitimde Psikolojik Hizmetler anabilim dalından lisans derecesi aldı . !980 yılında S.S.K Zonguldak Hastanesi’nde psikolog olarak çalışmaya başladı. 1981-82 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı. !984 yılında “Epileptiklerin Affektif Özelliklerinin Rorschach Testi ile Belirlenmesi” konulu tezi ile bilim uzmanlığı unvanı aldı.

1985 – 1986 Öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi  / Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalında doktora eğitimine başladı. 1989 yılında “üniversite öğrencilerinin T.A. Ben durumları ve atılganlıklarının baskın ben durumlarına göre incelenmesi” konulu çalışması ile bilim doktoru unvanı aldı.

1988  yılında öğretim görevlisi olarak Selçuk Üniversitesi’nde göreve başladı. !990 yılında yardımcı doçentliğe, 1995 yılında doçentliğe, 2001 yılında profesörlüğe yükseltildi. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışma anabilim dalının kurulması ve lisansüstü programların açılmasında görev aldı. Öğretim üyeleri yetiştirdi. Aynı yıllarda Mesleki Eğitim Fakültesinin kurulmasında aktif görev aldı. Çocuk gelişimi ve Eğitimi Bölümünü kurdu ve lisansüstü programlarını açtı.

Psikolojik Danışma ve Eğitim alanlarında makaleler, araştırmalar yaptı ve kitaplar yazdı.

Dr. Ramazan ARI, evli ve iki çocuğu vardır.