Uzm. Psk. Yusuf MENKİ Çocukların Psiko-Pedagojik Değerlendirilmesin De “İlk Görüşme” Ve Çocuk Psikoterapisi Yöntemleri Atölyesi

 

Yusuf MENKİ

 Uzm. Psk./ Aile Terapisti /Oyun Terapisti/ EMDR Terapisti

1998 yılında Gazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Eğitimde Psikolojik Hizmetler ) bölümünden mezun olmuştur.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı  Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır.Yüksek Lisans  Bitirme  tezini Prof Dr. Haluk YAVUZER’in danışmanlığında “Boşanmış Aileden Gelen 9-12 Yaş Çocuklarının Boşanma Sonrası Uyumları İle Aile Konulu Resimleri” konusuyla tamamlamıştır.

İkinci Yüksek Lisansını Klinik Psikoloji alanında İstanbul Esenyurt Üniversitesinde tamamlamıştır.

Çalışmalarında  Aile Terapisi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, EMDR ve Theraplay  Oyun terapisi, Aile Oyun terapisi  yöntemlerini kullanmaktadır.

Aile Terapisi alanında 5 yıl süren Avrupa Aile Terapisi Derneği (EFTA) onaylı eğitim programına katılmıştır.

Uluslararası Oyun Terapisi Derneği’nin (Association Of Play Therapy) onaylı eğitimcilerinden eğitimler almıştır.

Çocukların değerlendirmesinde kullanılan Zeka testleri , Nöropsikolojik testler ve projektif testlerin uygulayıcısıdır. Çocuk değerlendirmede kullanılan testlere özel ilgi gösterdiği için bu alandaki eğitim programlarına katılmaya çalışmaktadır. Bazı testlerin eğitimcisi olarak alanda çalışanlara eğitimler vermektedir.

Çalışma alanı olarak Çocuk ve ailelere yönelik danışmanlık Çocukların Değerlendirilmesinde Testlerin Kullanılması, Öğrenme güçlüklerinin tespiti ve Çocuk Odaklı Aile Danışmanlığı, Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin tespiti, Üstün zekalı bireylerin tespiti konuları üzerinde yoğunlaşmıştır.